Prvi bicikl
Kada malo dijete hoda, to je znak da biste uskoro mogli razmišljati o kupnji prvog bicikla. Naša preporuka je da prvi dvotočkaš bude bicikl guralica ( bez pedala). Dijete će tako odlično naučiti koordinaciju pokreta i održavanje ravnoteže tj balansa. S ovom vrstom bicikla dijete se samo odguruje nogama i time kontrolira brzinu.
PREDNOSTI:
– dijete može početi rano učiti vožnju
– troši mnogo manje energije pri odgurivanju
– nema pedala pa je tako prijenos sile brži i lakši
– mnogo je jednostavnije za roditelje
Kada se osamostali tj kada može razviti takvu brzinu i koordinaciju da odvoji obje noge od tla, to je znak da ga prebacite se na sljedeću razinu.
Drugi bicikl
Ne trošite previše novca na prvi bicikl s pedalama djeteta jer će brzo postati mali, a nećete ni znati “kad ga je dijete preraslo”?!
Tijekom tog razdoblja dijete bi trebalo naučiti koristiti kočnice, upoznati ga s osnovnim pravilima prometa, odnosno najvažnije je da nauči slušati vas.
Možda ste primijetili da nismo spomenuli bicikle s pomoćnim kotačima, to nije slučajno.
Kada dijete nauči držati ravnotežu na prvom biciklu, ne trebaju mu dodatni kotači.
Odaberite takvu veličinu okvira da dijete koje sjedi na sjedalu može dodirnuti asfalt cijelom nogom.
I kod prvog i kod drugog bicikla dobro će vam doći podešavanje visine sjedala. Kada više nema mogućnosti prilagodbe, znak je da je dijete naraslo.
Vrlo je moguće da će vam samo reći da je vrijeme za novi bicikl .
Obvezno je koristiti kacige, rukavice , štitnike za koljena i laktove , prednja i zadnja svjetla kod noćne vožnje , a sve u cilju zaštite vašeg djeteta i postepenog shvaćanja prometne kulture .
Treći bicikl
Pretpostavit ćemo da dijete već ima 6-7 godina. Razvio je inteligenciju, poznaje osnove prometa i voli biciklizam.
Ovdje treba napraviti eksperiment.
Naš prijedlog je da sljedeći bicikl bude s brzinama ne većim od 5-7 brzina . Tako da bicikl ima ručicu mjenjača na desnoj strani upravljača, podešavajući brzine preko stražnjeg kotača.
Tada je važno uložiti vrijeme u obrazovanje djeteta kada i kako koristiti koju brzinu .
Kada se kreće iz stanja mirovanja, ono bi trebalo biti pri nižim brzinama 1-2-3 kako se uspostavlja “radna brzina”, djetetu treba naznačiti kad da se prebaci na veću brzinu od 5-6-7 …
Opet, kada se približava semaforu ili drugom mjestu gdje će se zaustaviti, dijete bi se trebalo prebaciti na početne brzine kako bi mu se olakšalo pokretanje.
Neka će djeca brzo prihvatiti brzine, neka neće, netko će ih početi koristiti kasnije, a netko nikada neće. Kao roditelj, dali ste djetetu mogućnost izbora, a kasnije neka samo donosi odluke.
Ako dijete voli voziti u planinama, neravnom terenu ili pri velikim brzinama, korištenje brzina morat će savladati.
Obvezno je koristiti kacigu , prednja i zadnja svjetla te reflektirajući prsluk kod noćne vožnje , a sve u cilju zaštite vašeg djeteta , prihvaćanja prometne kulture i zakona o prometu.